جمعه, 30 مهر 1400 - 15 ربیع الاول 1443
شناسه خبر: 222            تاریخ ثبت خبر: 16 اردیبهشت 1398
16 اردیبهشت

نمایش مستند بلند «مادر کشی» در خانه فرهنگ صدوقی

مستند بلند «مادر کشی» به کارگردانی کمیل سوهانی در خانه فرهنگ صدوقی به نمایش در می آید.

 مادر کشی مستندی است با پژوهش، کارگردانی و نویسندگی «کمیل سوهانی» و تهیه کنندگی «محمد شکیبانیا» که در سال ۱۳۹۴ به سفارش مرکز بررسیهای نهاد ریاست جمهوری» ساخته شد. این مستند نخستین بار در ۲۴ آذرماه ۱۳۹۵ در جریان نهمین دوره جشنواره بین المللی سینما حقیقت، در سینما فلسطین تهران با حضور برخی از اعضای هیأت دولت و شمار زیادی تماشاگر به نمایش در آمد. در این دوره از جشنواره مزبور، این فیلم نامزد بهترین نویسندگی و بهترین پژوهش شد و در مراسم اختتامیه موفق به کسب جایزه بهترین پژوهش از هیأت داوران گردید. همچنین در پنجمین جشنواره فیلم سبز تهران، کمیل سوهانی جایزه بهترین کارگردانی مستند بلند را برای این فیلم دریافت کرد و مستند مادر کشی هم جایزه بهترین فیلم بخش بین الملل این جشنواره را به خود اختصاص داد.

مستند «مادرکشی» نگاهی آسیب شناسانه به وضعیت مهم و حکمرانی آب در ایران دارد. این مستند ضمن بازنمایی مظاهر و نتایج بحران آب، علل مختلف بوجود آمدن این بحران در ایران را از دیدگاه کشاورزان، صنعتگران و سایر مشاغل مرتبط به تصویر می کشد و علتهای ایجاد بی آبی و پیامدهای آن را نیز بررسی می کند. سدسازی های بی رویه، دخالت در اکوسیستم طبیعی بوم ایران زمین، حفر بی رویه چاههای عمیق، انتقال آب بین حوزه های آبریز، از بین رفتن منابع آب زیرزمینی، بهره وری پایین و برنامه ریزی غلط در کشاورزی، جایگزینی مدیریت متمرکز دولتی به جای مدیریت مردمی و بومی، از مواردیست که در این مستند در تحلیل دلایل بحران آب به آن پرداخته شده است.

یادداشت های زیادی در مطبوعات در ارتباط با این مستند بحث برانگیز نوشته شد و در فاصله یک سال پس از رونمایی آن (حدودا تا پایان سال ۹۶) در بیش از ۱۰۰ دانشگاه، محفل های فرهنگی و محیط زیستی، به نمایش در آمد. در جلسات نقد و نمایش فیلم موصوف، گفتگوهای کارشناسی بسیاری پیرامون آن شکل گرفت.

سوهانی مشکل اصلی موضوع فیلم را در نگاه غلط به امر توسعه میداند و معتقد است روند غلط توسعه در ایران همراه با غفلت از دانش بومی، غلبه نگاه های کمی و فن سالارانه، مصرف نادرست پول نفت و جایگزین شدن مدیریت متمرکز دولتی به جای مدیریت بومی و مردمی، خود را به صورت بحران های مختلف زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی نشان داده است که این روند غلط را در زمینه آب می توان به صورت خشکیدگی دریاچه ها، رودها، آبخانها و پدید آمدن فروچاله ها دید. او ادامه مسیر فیلم سازی خود را در پرداختن به آسیب های توسعه در ایران برمی شمارد.

برخی از جوایز و افتخارات این مستند عبارتند از: ١- نامزد بهترین نویسندگی مستند بلند در نهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت ٢- نامزد بهترین پژوهش مستند بلند در نهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت ۳- برنده دیپلم افتخار و تندیس زرین بهترین پژوهش از نهمین جشنواره بین المللی سینما۴- نامزد بهترین فیلم در بخش ملی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز تهران ۵- نامزد بهترین پژوهش در بخش ملی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز تهران ۶- نامزد بهترین کارگردانی در بخش ملی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز تهران - برنده دیپلم افتخار و غزال زرین بهترین کارگردانی بخش ملی پنجمین جشنوارهبین المللی فیلم سبز تهران ۸- برنده دیپلم افتخار و غزال زرین بهترین فیلم بخش بین الملل پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز تهران ۹- نماینده سینمای مستند ایران در جشنواره Grren Festival Network Award ۱۰- فیلم منتخب جشنواره 2016Green me ۱۱- منتخب بخش نقد درون گفتمانی ششمین جشنواره فیلم مردمی عمار.

شایان یادآوری است مستند یادشده در ساعت 21روزچهارشنبه  18 اردیبهشت ماه  ۹۸در محل خانه فرهنگ صدوقی با حضور کارگردان اثر به نمایش و نقد و بررسی در می آید و ورود برای همگان آزاد است.

امتیاز شما به این خبر:
منبع خبر:‌ تعداد مطالعه:

عناوین مرتبط با این خبر

- آغاز اجرای پویش نیمکت مجازی

- برگزاری کارگاه آنلاین استرس بر کرونا

- برگزاری جشنواره عکس درباره کرونا

- جشنواره ملی بانوی هزاره اسلام

- نشست ماهیانه شب یزد

- شماره جدید فصلنامه نامه صدوق

- نمایشگاه گروهی عکس در گنجینه فرهنگ و هنر یزد برگزار گردید

- نمایشگاه های فرهنگی - هنری فروردین ماه در مسجد روضه محمدیه و حسینیه شهید صدوقی برگزار شد.

- نمایشگاه های مختلف هنری فروردین ماه در خانه فرهنگ صدوقی برگزار شد

- برگزاری نمایشگاه استاد رهبران در خانه فرهنگ صدوقی